Marlena Pasikowska

Marta Roszkowska
2018-06-21
Zuzanna Zedler
2023-12-19

Marlena Pasikowska

Neurologopeda, oligofrenopedagog, terapeuta ręki

Absolwentka studiów magisterskich i podyplomowych z zakresu logopedii i neurologopedii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyłam również oligofrenopedagogikę, aby jeszcze lepiej pracować z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Cały czas dalej się rozwijam – kończę wiele szkoleń, czytam dużo najnowszych publikacji głównie w obszarze logopedii/neurologopedii szczególnie bliskie są mi zaburzenia neurologiczne. Ukończyłam szkolenia, które są ważnym wsparciem terapii logopedycznej:
- taping logopedyczny
- elektrostymulacja ENMOT
- terapia ręki

Od ponad 7 lat pracuje w różnych miejscach (w przedszkolach,  przedszkolu specjalnym, szkole i fundacji „Dorotkowo”) głównie zajmuję się diagnozą i terapią dzieci z różnymi wadami wymowy, problemami rozwojowymi, wadami genetycznymi czy uszkodzeniami neurologicznymi.

Pracuję również na oddziale szpitalnym z osobami dorosłymi, moimi pacjentami są głównie osoby po udarze, z otępieniem, z chorobą Alzheimera czy z rurką tracheostomijną. Z osobami dorosłymi pracuję głownie nad komunikacją, funkcjami poznawczymi, również nad bardziej podstawowymi funkcjami jak oddychanie czy połykanie.

Najważniejsze w mojej pracy jest holistyczne podejście i współpraca z innymi terapeutami, aby jak najskuteczniej pomóc pacjentowi.